Автор: Маги Александрова – Magi San
За много хора готвенето е приятно, креативно и разпускащо занимание. Когато обаче в картинката присъства и малко дете, това начинание не винаги се случва с лекота. Говоря от личен опит и от позицията на човек без кулинарен талант, който особено много се напряга в кухнята, откакто стана майка.
Казвам се Маги и не съм cooking guru.
Готвенето при мен винаги е било простичко, с базови, но качествени продукти, съобразено с оскъдното ми време и вкусовите предпочитания на момента. Не съм от хората, които могат да похапват една и съща манджа три дена. Но откакто станах майка, планирането на семейното меню, пазаруването и приготвянето на храна неизбежно станаха съществен приоритет в ежедневието ми.
Неотдавна споделих онлайн за предизвикателствата, които срещам в този аспект. За моя изненада срещнах разбиране от много хора, които се чувстват по същия начин в кухнята. Как – гледайте в клипа тук:
След като публикувах клипа “Как оцелявам в кухнята с малко дете и без кулинарен нюх” получих десетки съобщения и коментари от майки, които споделят моя опит. Много от тях* разкриха своите тайни за справяне в кухнята и ми дадоха чудни креативни идеи. А аз реших да ги систематизирам и да ги споделя тук с цел да послужат за вдъхновение на всички родители в подобна ситуация.
Идеи за бързи и лесни блюда
- Салати
- Пица с лаваш
- Ориз с праз, ризото
- Паста
- Червена леща
- Класически аламинути
- Сандвичи, принцеси
- Баница с накъсани кори, омешани със сместа от сирене, яйца и олио
Съвети и идеи за по-лесно и бързо готвене
- Ако детето е малко, може да стои в слинг или ергораница по време на готвене.
- Гответе вечер, след като заспят децата. Ако сготвите няколко ястия на куп, можете да ги разпределите в кутии и да имате храна в хладилника за няколко дена напред.
- При готвене на големи количества бобови храни и супи без застройка, затваряйте част от количеството в буркани докато ястията са още горещи. След изстиване съхранявайте в хладилник.
- Гответе в по-големи количества и замразявайте. Замразената в домашни условия храна издържа до 3 месеца.
- Бланширайте за 5 мин. нарязани пресни сезонни зеленчуци и ги замразете във фризера.
- Помолете за помощ. Нека сготви таткото. А също някоя баба може да се зарадва на молбата да приготви една тенджера или тава за внучето, а с това да помогне и на майката да си почине от готвенето
- Елиминирайте от менюто на детето междинните закуски и снаксове: солети, бисквити, пръчици, сладкиши. Това ще му помогне да има по-голям апетит на обяд и на вечеря.
- Използвайте Learning tower до плота в кухнята и дайте на играчка, миещи се флумастери, пластилин, топка тесто, безопасни домакински съдове и прибори
Идеи за полезни джаджи
- Slow cooker
- Чопър
- Пасатор
- Миксер
- Nicer dicer
- AirFrier
- Multicooker

Какво изключих от списъка със съвети, които получих и защо:
- Ползване на микровълнова печка – този уред затопля и сготвя храна по изключително бърз начин, но редица проучвания са доказали вредата, която вълните му нанасят върху продуктите. Пестенето на време е за сметка на микронутриентите, които се разграждат от спецификата на микровълните и това прави затоплената храната “куха” откъм съдържание.
- Използването на полуфабрикати – за жалост те имат много скрити съставки и консерванти и е спорно колко енергия носят на консумиращия ги. Изключения правят много малко брандове, които предлагат минимално обработени замразени храни. По-добрият вариант е само да консервираме и замразяваме любими ястия и продукти.
- Храна за вкъщи – отново съдържа скрити съставки, захар, мононатриев глутамат, невинаги знаем в какви условия е готвено и колко пресни са продуктите. Затова залагайте на доставка само от места, които познавате и на които имате доверие за качеството на храната.
И няколко вдъхновяващи и успокояващи изречения за финал 🙂
“Не толкова доброто и не толкова честото готвене не те прави лоша майка.”
“Важното е, че сме направили всичко по силите ни.”
“Правилните хора ще оценят усилията ни в кухнята.”
“Готвенето е до толкова, до колкото ти позволяват обстоятелствата. Бързо, лесно вкусно. Нищо не е на всяка цена, важното е да има мир и любов, а не крясъци и нерви за едното ядене.”
*Имената и псевдонимите на хората, дали идеите си за съставянето на този списък, остават в тайна поради закона за защита на личните данни (GDPR).